Početna strana > Hronika > Dva miliona zaposlenih u štrajku u Grčkoj
Hronika

Dva miliona zaposlenih u štrajku u Grčkoj

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. februar 2010.

Policija u Grčkoj upotrebila je suzavac i sukobila se danas sa grupom demonstranata u centru Atine, koji protestuju protiv vladinog plana za izlazak iz ekonomske krize, koji podržava Evropska unija.

Grupa demonstranata bacala je kamenje, crvenu farbu i plastične boce blizu zgrade parlamenta, a policija je pritvorila najmanje dva učesnika u uličnim neredima, prenela je agencija AP.

Prema izveštajima agencije Rojters, grupa od oko 50 mladih pokušala je da uđe u zgradu univerziteta, kada je policija upotrebila suzavac da bi ih zaustavila.

Više od 20.000 radnika zaposlenih u javnom i privatnom sektoru organizovalo je ranije danas mirni protestni marš ka parlamentu, obeležavajući 24-časovni generalni štrajk protiv oštrih mera socijalističke vlade, uvedenih da bi se prevladala ekonomska kriza u zemlji, najveća za nekoliko decenija.

Skoro svi avionski letovi su otkazani, zastoji su na železnici i pomorskom saobraćaju, ne rade škole, ministarstva i mnoge druge službe.

Premijer Jorgos Papandreu izjavio je da njegov kabinet ima podršku građana za planirane reforme, što su potvrdile i najnovije ankete, prema kojima je dve trećine građana za traženje rešenja u miru, odnosno bez pritisaka, kao što su obustave rada i javni protesti.

Planirane mere uključuju moguće smanjivanje plata i sveobuhvatne reforme u civilnim službama i penzionom sistemu, kako bi se smanjio ogroman dug Grčke.

Ukoliko se znaci finansijskog oporavka ne pokažu do 16. marta, roka koji je postavila EU, Grčka će morati da uvede još oštrije mere, naveo je AP.

U prvom generalnom štrajku od kako je vlada levog centra izabrana u oktobru, svi letovi sa grčkih aerodroma su otkazani a saobraćaj vozova i brodova je obustavljen.

Milioni stanovnika Atine su bez javnog saobraćaja. Škole i javne ustanove su zatvorene, dok će u državnim bolnicama raditi samo hitne službe. Novinari su takođe u dvadesetčetvoročasovnom štrajku.

Dve najveće sindikalne organizacje zemlje, GSEE privatnog sektora i ADEDU javnog, žestoko se protive stezanju kaiša objavljenom tokom proteklih sedmica u cilju smanjenja budžetskog deficita sa rekordnih 12,7 odsto bruto domaćeg proizvoda na 8,7 procenata ove godine.

Grčke nevolje su uzdrmale poverenje u evro kao zajedničku valutu. Vlada socijalista je zamrzla plate i nova zapošljvanja u javnom sektoru, smanjila bonuse, povećala poreze i podigla starosnu granicu za odlazak u penziju.

"Grčki narod zna da su finansije zemlje u očajnom stanju. Ali, mere vlade nisu poštene", rekao je šef GSEE Janis Panagopulos. "Zahtevamo da se teret srazmerno raspodeli tako da zaposleni i penzioneri ne plate cenu krize koju nisu stvorili".

Vlada je, međutim, suočena sa zahtevom EU da do 16. marta pokaže znake fiskalnog oporavka i pod pritiskom je da zavede nove mere. One mogu da uključe povećanje poreza na dodatu vrednost koji sad iznosi 19 odsto i nova smanjenja u bonusima zaposlenih u javnom delatnostima.

Današnji štrajkovi biće takođe ključni ispit podrške sindikatima. Raspoloženje javnog mnjenja pokazuje snažnu podršku merama vlade, a čak 75,8 odsto ispitanih smatra da sindikati treba da pokažu uzdržanost do kraja krize.

(RTS)